حدیث طلاب

انواع عبادت از منظر سیدالشهداء
امام حسین (علیه‌السلام)‏

إن قوما عبدوا الله رغبة فتلك عبادة التجار و إن قوما عبدوا الله رهبة فتلك عبادة العبيد و إن قوما عبدوا الله شكرا فتلك عبادة الأحرار و هي أفضل العبادة
و قال له رجل ابتداء كيف أنت عافاك الله فقال ع له السلام قبل الكلام عافاك الله ثم قال ع لا تأذنوا لأحد حتى يسلم

 

تحف العقول ص ۲۴۶

آخرین نظرات

  • با سلام و عرض خسته نباشید خدمت استاد...

سایتهای مرتبط

خاطراتی از زندگی امام خمینی و یارانش، توصیه ها و سفارش های امام خمینی برای درک ماه مبارک رمضان، سیره و الگوهای رفتاری امام خمیمی در منزل و با خانواده و همراهانش در مقاطع مختلف، امام خمینی از منظر بزرگان و یاران، خاطرات خواندنی تنها محافظ زن امام خمینی، نیایش های عرفانی امام خمینی و... از جمله بخشهای خواندنی این شماره از ویژه نامه افق پارسایی اند.

در این ویژه نامه که به مناسبت گرامی داشت سالگرد ارتحال بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی منتشر شده است می توان مجموعه ای ارزشمند و خواندنی از آموزه های اخلاقی و الگوهای رفتاری و اندیشگی حضرت امام خمینی را در بیان دیگر برجستگان عرصه اخلاق و حکمت و دین مطالعه نمود.

خاطراتی از زندگی امام خمینی و یارانش، توصیه ها و سفارش های امام خمینی برای درک ماه مبارک رمضان، سیره و الگوهای رفتاری امام خمیمی در منزل و با خانواده و همراهانش در مقاطع مختلف، امام خمینی از منظر بزرگان و یاران، توصیه امام به خواندن دعای عهد، خاطرات خواندنی تنها محافظ زن امام خمینی، بی اعتنایی امام به تملق گویان، رفتار امام درباره بیت المال، توجه امام به قران در ابعاد مختلف زندگی و بالاخره نیایش های عرفانی امام خمینی از جمله بخشهای متنوع و خواندنی این شماره از ویژه نامه افق پارسایی نشریه افق حوزه اند.

از جمله عناوین این ویژه نامه می توان به موراد ذیل اشاره نمود:

اسوه صالحان و مجاهدان در بیان مقام معظم رهبری، توصیه هایی به جوانان، سفارش های امام برای درک ماه مبارک رمضان، امام از منظر بزرگان و یاران.

یکی از عناوین جالب توجه و خواندنی این شماره نوشتاری است با عنوان:

آیت الله بهجت: اسراری از آقای خمینی می دانم که به کسی نگفته ام.

ارتباطات سری آیت الله بهجت با امام خمینی در این متن مورد توجه واقع شده است.

آیت الله بهجت در این ذکر خاطره به شخصی فرمودند :

اسراری از آقای خمینی می دانم که تاکنون به کسی نگفته ام و پس از این هم نخواهم گفت!

پیش از فوت حضرت امام چندین بار اقدام کردم که ملاقاتی میان آقا و امام صورت گیرد . یکبار خیلی اصرار کردم و گفتم : ایشان دوستتان بوده! خوب است همدیگر را ببینید.

ایشان فرمود :

 " تو چه می دانی که همین دیشب با هم چه گفتگوئی داشتیم !"

گفتم این را ایشان هم می دانند ؟ فرمود :

" بله ایشان هم می دانند! "

رویائی حاکی از پیروزی انقلاب به رهبری امام خمینی

آیت الله بهجت ، در یکی از دیدارهایم با ایشان ، به رویائی ازخود درباره پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی اشاره کردند.

ایشان فرمودند: "قبل از پیروزی انقلاب خواب دیدم که شاه به سید جوانی خیلی احترام می کرد . در عالم رویا فهمیدم که پس از شاه ، او خواهد بود. پس از پیروزی انقلاب ، دیدم که همانطور شد ؛ ولی قیافه آقای خمینی با آن جوان تطبیق نمی کرد ؛ اما وقتی عکس جوانی ایشان را آورند دیدم عینا همان است .

در عالم رویا آن جوان چیزی گفت که از آنچه می گویم ، معلوم میشود . پس از انقلاب آقای خمینی گفت : «هر کس در برابر انقلاب بایستد ،هلاک میشود » ؛ و بدین سان ، آنچه در خواب دیده بودم ، تعبیر شد "

در متن «اسوه صالحان...» از بیان رهبر معظم انقلاب درباره امام خمینی می خوانیم:

«حيات و شخصيت خميني كبير ، تجسم اسلام ناب محمدي (ص) و تبلور انقلاب اسلامي بوده و او خود و سخنش و انگشت اشاره اش خضر راه اين حركت الهي و روشنگر نقاط مبهم و برطرف كننده همه ي ترديدها بوده و همجنان خواهد بود . ملت ايران و از همه بيشتر مسئولان كشور بايد اين درس بزرك را هرگز از ياد نبرد ...»

در بخش توصیه های امام خميني به جوانان هم فرازهایی از بیانات امام و نصایح ایشان درباره جوانان را می خوانیم و از آن جمله اینکه پیر جماران دربراه جوانان چنين فرمودند: "بر جوان‏ها حتم و لازم است كه تا فرصت جواني و صفاي باطني و فطرت الهي باقي و دست نخورده است، درصدد تصفيه و تزكيه برآيند و ريشه‏هاي اخلاق فاسد و اوصاف ظلمانيه را از قلوب خود بركنند كه با بودن يكي از اخلاق زشت و ناهنجار، سعادت انسان در خطر عظيم است.

و نيز در ايام جواني اراده و تصميم انسان، جوان است و محكم از اين جهت نيز اصلاح براي انسان آسان‏تر است، ولي در پيري اراده سست و تصميم، پير است، چيره شدن بر قوا مشكل‏تر است.

پایان بخش این نوشتار را بخشی از نیایشهای عرفانی امام خمینی قرار می دهیم که حسن ختام این ویژه نامه است:

خداوندا! آينه دل را به نور اخلاص روشني بخش و زنگار شرك و دوبيني را از لوح دل پاك گردان و شاهراه سعادت را به اين بيچارگان بيابان حيرت و ضلالت بنما و ما را به اخلاق كريمانه متخلق فرما و از نفحات و جلوه‌هاي خاص خود كه مختص اولياي درگاه  است ما را نصيبي ‌ده و لشكر شيطان را به جاي آنها جايگزين كن و ما را با حب خود و خاصان درگاهت از اين سراي درگذران و در وقت مرگ و بعد از آن با ما با رحمت خود رفتار فرما و عاقبت كار ما را با سعادت قرين كن. بحق محمد و آله الطاهرين-صلوات الله عليهم اجمعين

خداوندا! ما را از اين خواب طولاني بيدار كن و از مستي و بي‌خودي هوشيار فرما و دل ما را به نور ايمان صفا بده و به حال ما ترحم فرما. ما مرد اين ميدان نيستيم. تو خود ما را دستگيري نما و از چنگال شيطان و هواي نفس نجات بده. بحق اوليائك محمد و آله الطاهرين-صلوات الله عليهم اجمعين.

خداوندا! سينه سوزناكي به ما عنايت فرما و از آتش ندامت، جذوه ندامت در قلب ما بيفكن و آن را به اين آتش دنيايي بسوزان و كدورت قلبيه ما را برطرف فرما و ما را از اين عالم، بي‌تبعات معاصي ببر.

بارالها! ما معترف به تقصير و مقر به گناهيم. نه يك قدمي ‌در راه رضاي تو برداشتيم و نه يك عبادتي و اطاعتي از روي اخلاص بجا آورديم. تو خود با لطف عميم و رحمت واسعه با ما رفتار فرما و چنانچه در اين دنيا ستر عيوب ما فرمودي، در آن عالم نيز بفرما كه در آنجا نيازمندتريم  به ستر و غفران.

خداوندا! بارالها! ما دستمان از همه چيز كوتاه و خود مي‌دانيم كه ناقص و ناچيزيم و لايق درگاه تو و فراخور بارگاه قدس تو چيزي نداريم. سرتا پا نقص و عيب و ظاهر و باطن ما به لوث معاصي و مهلكات و موبقات آغشته است. ما چه هستيم كه اظهار ثناي تو كنيم؟ جايي كه اولياي تو گويند: «افبلساني هذا الكال اشكرك؟» و عجز و ضعف و قصور خود را اعلان كنند، ما اهل معصيت و محجوبين از ساحت كبريا چه بگوييم؟ جز اين كه با لقلقه لسان عرض كنيم رجاء ما به مراحم تو است و اميد و ثقه ما به فضل و مغفرت تو است و به جود و كرم آن ذات مقدس است. چنان چه در لسان اولياي تو وارد است.

خداوندا! تو خود ما را به نور هدايتت دستگيري فرما و از اين خواب سنگين بيدار فرما و به عالم غيب و نور و دار بهجت و سرور و خلوت انس و محفل خاص دعوت كن.

افزودن دیدگاه جدید