حدیث طلاب

انواع عبادت از منظر سیدالشهداء
امام حسین (علیه‌السلام)‏

إن قوما عبدوا الله رغبة فتلك عبادة التجار و إن قوما عبدوا الله رهبة فتلك عبادة العبيد و إن قوما عبدوا الله شكرا فتلك عبادة الأحرار و هي أفضل العبادة
و قال له رجل ابتداء كيف أنت عافاك الله فقال ع له السلام قبل الكلام عافاك الله ثم قال ع لا تأذنوا لأحد حتى يسلم

 

تحف العقول ص ۲۴۶

آخرین نظرات

  • با سلام و عرض خسته نباشید خدمت استاد...

سایتهای مرتبط

آیت الله سید احمد خاتمی دامت برکاته:

 آیت‌الله سید احمد خاتمی، امروز یک شنبه ۲۵خرداد ۹۳ در جلسه اعضای شورای مدیریت حوزه علمیه استان فارس که در مدرسه علمیه مولی الموحدین(ع) شیراز برگزار شد، با بیان این که هویت بعثت، عاشورا و مهدویت، فرهنگی است، اظهار کرد: رسالت اصلی انقلاب اسلامی همانند رسالت بعثت، عاشورا و مهدویت رسالت تبلیغی است.

*حوزه‌های علمیه سرمایه هستند

عضو شورای عالی حوزه با بیان این که حوزه‌های علمیه سرمایه کشور هستند، اظهار کرد: حوزه‌های علمیه نه تنها سرمایه‌های فرهنگی بلکه سرمایه‌های سیاسی و حتی عامل برقراری امنیت هستند و با توجه به وجود فرقه‌های مختلف انحرافی می‌توانند امنیت را برقرار کنند.

وی با بیان اینکه حوزه‌ها، میراث نبوت و امامت هستند، گفت: مسئولان تصور نکنند اگر چکشی برای حوزه می زنند، همانند کاری است که برای ساخت یک مسجد معمولی انجام می‌دهند بلکه اگر حوزه تقویت شد، امنیت منطقه تأمین و تقویت می‌شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه امروز امور نرم افزاری نسبت به سخت‌افزار اولویت دارند، تأکید کرد: باید در راستای نیازهای کشور مهندسی و نیازسنجی صورت گیرد که برای نمونه ابتدا مدرس، پرورش یابد و سپس مدرسه ساخته شود در حالی که برخی ابتدا مدرسه می‌سازند و بعد به این فکر می‌افتند و این نادرست است و باید برای حوزه‌ها برنامه بلندمدت تعریف کرده و امور نرم‌افزاری را جدی بگیریم.

*رفاه برای طلبه جنبه ابزاری دارد

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر پرهیز از رفا‌ه‌زدگی در حوزه‌های علمیه، تصریح کرد: امروز هرچند باید نیازهای اولیه زندگی طلبه فراهم شود، اما اگر فرهنگ رفاه‌زدگی به‌ وجود آمد دیگر نمی‌توان به تبلیغ دین پرداخت و خطرکردن امکان‌پذیر نخواهد بود.

*ضرورت مدیرت علمی حوزه با آسیب شناسی و نیازسنجی

وی با تأکید بر توجه هر چه بیشتر به اخلاق، گفت: مدیران حوزه‌های علمیه باید با بررسی میدانی و آسیب شناسی، تقاضا را شناسایی کنند و با توجه به این نیازسنجی، اساتید را به سمت آموزش این نیازها هدایت نمایند.

*پرورش جامع طلاب مهم‌ترین هدف حوزه است

آیت‌الله خاتمی با تاکید بر پرورش جامع طلاب به‌ عنوان یکی از اقدامات مهم در حوزه‌های علمیه، تصریح کرد: هدف حوزه تربیت افراد توانمند و طلبه روز است که البته این به معنای تربیت طلبه جناحی نیست؛ بلکه طلاب باید از وقایع عصر خود آگاه باشند

*حوزه‌های علمیه خواهران گسترش یابد

وی در ادامه سخنان خود، با تأکید بر نقش مهم حوزه علمیه خواهران در ترویج اسلام، فعالیت طلاب خواهر را از تأثیرگذارترین فعالیت‌های تبلیغی دانست و تصریح کرد: باید در کنار تلاش برای گسترش حوزه‌های علمیه برادران، گسترش حوزه‌های علمیه برای خواهران را نیز مد نظر قرار داد.

عضو جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه قم با بیان اینکه یکی از آفت‌های حوزه بودجه‌های دولتی است، از برنامه‌ریزی برای استقلال حوزه از بودجه‌های دولتی خبر داد و گفت: البته یک ریال هم از بودجه‌های دولتی صرف پرداخت شهریه طلاب نشده و این بودجه‌های دولتی همان هزینه‌های شهروندی مثل بیمه، قرض‌الحسنه و مسکن بوده است.

آیت‌الله خاتمی، افزود: حوزه‌ها در طول تاریخ توسط مردم اداره شده‌اند و باید با کمک مردم اداره شوند و واگذاری امور حوزه‌ها به شوراهای استانی برای هدایت حوزه‌ها به سمت خودکفایی است.

*برای هدایت کمک‌های مردمی به‌ سمت حوزه‌ها تبلیغات شود

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر توجه جدی در ساخت حوزه های علمیه، ابرازداشت:  البته باید توجه کرد که هر خروجی حوزه، خروجی برجسته‌ای باشد و اگر در کل حوزه‌های کشور رقابت ایجاد شود حوزه شیراز می‌تواند جزء اولین‌ها در عرصه علمی کشور باشد.

افزودن دیدگاه جدید